Jak zbudowane jest oko?

W tym rozdziale dowiesz się jak zbudowane jest oko, na czym polega badanie wzroku oraz jak możesz przeprowadzić prosty test w domu. Pamiętaj jednak, że kompleksowe badanie może wykonać jedynie specjalista, który też zaleci odpowiednie kroki, gdy Twój wzrok wymaga pomocy.

Jak zbudowane jest oko?

Ludzkie oko to najbardziej złożony system optyczny składający się z wielu elementów. Jego zadaniem jest przekształcenie dostrzeganych elementów na obraz, jaki odbiera nasz mózg.

Z czasów szkolnych wielu z nas pamięta takie elementy budowy oka jak: rogówka, źrenica, tęczówka, soczewka, siatkówka, plamka, nerw wzrokowy. A jaka jest ich rola?

Wzrok od wewnątrz

Światło dostaje się do naszego oka przez rogówkę – element optyczny o znacznej mocy optycznej, która ogniskuje wszystkie promienie świetlne.

Po „przejściu” przez rogówkę, światło dociera do nieprzeziernej błony oka – tęczówki. Otwór na środku tęczówki – źrenica – umożliwia promieniom światła dotarcie do wnętrza oka.

To dzięki rozszerzaniu i zwężaniu się źrenicy nasze oko szybko dopasowuje się do różnych warunków świetlnych.

Następnie światło przechodzi przez soczewkę. Ten przezroczysty element optyczny znajdujący się wewnątrz oka załamuje światło i przekazuje je dalej na siatkówkę oka.

Odwrócony świat

Promienie świetlne, prawidłowo „dostosowane” przez układ optyczny docierają do siatkówki. Przypomina ona ekran, na którym wyświetlany jest obraz świata, z tym, że obraz ten jest odwrócony do góry nogami.

Na przykład chmury i słońce są rzutowane na dolnej części siatkówki, ziemia i rośliny – na górze, a obiekt, na którym jesteśmy skupieni w danym momencie – na przykład samochód – rzutowany jest w centralnej części siatkówki, która odpowiada za ostrość widzenia – dołku. W nim znajdują się komórki światłoczułe. To dołek sprzyja czystemu i ostremu widzeniu, dzięki niemu nawet najmniejsze obiekty, takie jak litery w książce, są dobrze widoczne.

Cud widzenia

Na samym końcu do procesu włączany jest nerw wzrokowy. Światłoczułe komórki nerwowe siatkówki zbierają informacje i przekształcają je w wiele impulsów elektrycznych, które przekazują informacje do mózgu poprzez nerw wzrokowy. W wyniku tych procesów widzimy świat, który nas otacza – z całą jego wyrazistością i głębią!