Nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe od lat, ważne jest, abyś co roku odwiedzał swojego optyka na badania okulistyczne, ponieważ Twoje oczy, a tym samym Twój wzrok, ulegają wielu zmianom w ciągu całego życia.

Jak zmienia się wzrok z upływem czasu

Z wiekiem możesz być nieco bardziej podatny(-a) na problemy z oczami, a także na inne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca, a Twój optyk może być w stanie wykryć wczesne oznaki tych problemów. Ponieważ Twój wzrok zmienia się z upływem czasu, będziesz musiał(a) zmieniać soczewki kontaktowe, aby nadal widzieć wyraźnie. Dzięki regularnym badaniom wzroku, przynajmniej raz w roku, Twój optyk może upewnić się, że Twoje soczewki kontaktowe są nadal dobrze dopasowane i odpowiednie dla Twoich potrzeb wzrokowych.

Ochrona oczu przed słońcem

Podobnie jak w przypadku oddziaływania na skórę, słońce może z czasem uszkodzić oczy, niekorzystnie wpływając na wzrok. Oprócz stosowania środków ostrożności przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, należy uważać na światło odbijane od powierzchni takich jak piasek, śnieg czy woda, które może nasilać działanie promieni słonecznych, a tym samym być bardziej szkodliwe dla oczu. Poza noszeniem okularów przeciwsłonecznych i kapelusza podczas przebywania na zewnątrz na słońcu, noszenie soczewek kontaktowych z technologią blokującą promieniowanie UV* może przyczynić się do ochrony oczu.

Regularne badania oczu

Nawet jeśli nosisz już soczewki kontaktowe, możesz zacząć odczuwać zmiany w swoim widzeniu. Na początku może to następować stopniowo, ale jeśli nie będzie się tego kontrolować, z czasem może się pogorszyć. Dlatego ważne jest, abyś regularnie odwiedzał(a) swojego optyka w celu przeprowadzenia badania wzroku, aby mieć pewność, że wszelkie zmiany w widzeniu zostaną zauważone, a Twoja recepta odpowiednio dostosowana. Większość zmian w widzeniu jest łatwa do wyleczenia za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów.

Kontrola pod kątem stanów chorobowych

Oprócz kontroli wzroku, optyk bada również oczy i może wykryć wszelkie problemy zdrowotne związane z oczami jeszcze na wczesnym etapie, kiedy można najłatwiej je wyleczyć. Mogą to być choroby związane z oczami, takie jak jaskra lub zaćma, lub inne schorzenia, od wysokiego poziomu cholesterolu po cukrzycę.

Kiedy należy ponownie odwiedzić optyka

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki lub objawy podobne do tych opisanych poniżej, koniecznie umów się na badanie wzroku u optyka, który oceni Twoje oczy i doradzi Ci, co należy zrobić

  • Zmiany widzenia
  • Pogorszenie widzenia
  • Ból oczu, pieczenie, swędzenie lub dyskomfort

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych

Dzięki szerokiej gamie materiałów, metod i typów soczewek kontaktowych, optyk pomoże Ci znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb w zakresie korekcji wzroku, wieku i stylu życia.

Typy soczewek kontaktowych

Nawet jeśli Twój wzrok się nie zmienił, może nadejść czas, kiedy będziesz chciał zmienić soczewki kontaktowe, np. wypróbować jednodniowe soczewki kontaktowe w podróży zamiast zwykłych soczewek wielokrotnego użytku. W takim przypadku Twój optyk pomoże Ci określić, które soczewki są dla Ciebie odpowiednie..

PIERWSZE KROKI Z SOCZEWKAMI KONTAKTOWYMI

Dowiedz się, jak odpowiednio czyścić i pielęgnować soczewki kontaktowe.

*Wszystkie soczewki kontaktowe ACUVUE® posiadają funkcję blokowania promieniowania UV, która zapewnia ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania UV do rogówki i do oka. Soczewki kontaktowe pochłaniające promieniowanie UV NIE zastępują okularów ochronnych pochłaniających promieniowanie UV, takich jak gogle lub okulary przeciwsłoneczne, ponieważ nie zakrywają one całkowicie oka i jego okolic. Powinieneś/Powinnaś nadal używać okularów pochłaniających promieniowanie UV zgodnie z zaleceniami Twojego optyka.