Astygmatyzm oka - leczenie i objawy

Masz astygmatyzm? To tak jak miliony ludzi na całym świecie...

To całkowicie normalne, nie jesteś sam

Blisko u połowy populacji, która ma wadę wzroku występuje również pewien stopień astygmatyzmu1.

Co to jest astygmatyzm?

Kluczowym zadaniem oczu jest przekazywanie widzianego obrazu do naszego mózgu w możliwie najbardziej czytelny sposób. Do mózgu dociera wyraźny obraz wyłącznie w sytuacji, gdy promienie świetlne przechodzą przez gałkę oczną i skupiają się w jednym punkcie na siatkówce oka. W przypadku astygmatyzmu, promienie nie są skupione w jednym punkcie, co powoduje zamazane widzenie.

Jak widzą osoby z astygmatyzmem?

Patrząc na poniższe figury promieniste osoby z astygmatyzmem nie widzą równo dokładnie pionowych i poziomych
linii.
 

figura promienista

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób, w jaki oko bez astygmatyzmu (a) oraz oko z astygmatyzmem (b) widzi promienistą figurę.

widzenie osoby z astygmatyzmemskorygowane widzenie

            Widzenie osoby z astygmatyzmem                                              Skorygowane widzenie

 

jak widzi osoba z dobrym wzrokiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a) Tak widzą osoby bez wady wzroku.

jak widzi osoba z wadą wzroku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b) Tak widzą osoby z astygmatyzmem.
 

jak widzi osoba z astygmatyzmem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c) Tak widzą osoby z astygmatyzmem.
 

Skąd mogę wiedzieć, że mam astygmatyzm?

Objawy astygmatyzmu

  • Zamazane widzenie niezależnie od odległości
  • Napięcie oczu
  • Bóle głowy

Co powoduje astygmatyzm?arbuz

Wyraźne i stabilne widzenie można uzyskać, jeśli przednia powierzchnia oka (rogówka) posiada idealnie regularny, kulisty kształt. Jednakże w przyrodzie nie występują idealnie okrągłe przedmioty – spójrz na przykład na arbuza lub pomarańczę. Niektóre osoby posiadają kulistą rogówkę, a u innych ma ona nieregularny lub owalny kształt. Im bardziej zbliżona jest kształtem do piłki do rugby, tym wyższa jest wartość astygmatyzmu.

Astygmatyzm nie jest chorobą

Astygmatyzm to częsta wada wzroku, która dotyka wielu osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prowadzi do niewyraźnego lub zniekształconego widzenia niezależnie od odległości, w jakiej znajdują się obserwowane przedmioty. Osoby, które mają astygmatyzm widzą wszystko w sposób niewyraźny lub zniekształcony, w zależnosci od stopnia nasilenia astygmatyzmu. Wadzie może towarzyszyć krótko- lub dalekowzroczność.

Astygmatyzm może przeszkadzać w codziennych czynnościach wymagających widzenia z daleka (czytanie znaków drogowych) lub z bliska (czytanie gazety).

Jak mogę się dowiedzieć, czy mam astygmatyzm?
Astygmatyzm może pojawić się z czasem, dlatego też tak ważne jest, aby regularnie, przynajmniej raz w roku, wykonywać badanie wzroku. Wyłącznie specjalista może określić i ocenić wartość Twojego astygmatyzmu i dopasować Ci prawidłowe okulary lub soczewki kontaktowe, stosownie do Twoich indywidualnych potrzeb. Zasadniczo, astygmatyzm można określić przy pomocy prostego badania z użyciem figury promienistej. Jednakże gabinety specjalistów wyposażone są w nowoczesne narzędzia, które pozwalają na diagnozę i wykrycie nawet niskich wartości astygmatyzmu.

Dlaczego powinienem nosić okulary lub soczewki kontaktowe przeznaczone dla osób z astygmatyzmem?

U osób z astygmatyzmem wyraźne, stabilne widzenie można osiągnąć przy pomocy okularów lub soczewek
kontaktowych, które są specjalnie skonstruowane do korekcji astygmatyzmu. Różnią się one od zwykłych (sferycznych) okularów lub soczewek kontaktowych. Być może słyszałeś o „torycznych” okularach lub „torycznych” soczewkach kontaktowych. Oprócz stabilnego widzenia, toryczne okulary lub soczewki kontaktowe eliminują również bóle głowy ze względu na zmniejszone napięcie oka, mogą zmniejszyć ryzyko zapalenia powiek i dalszego pogarszania się widzenia.

Dlaczego nikt wcześniej nie zalecił mi okularów lub soczewek kontaktowych dla osób z astygmatyzmem?

Kilka lat temu trudno było dokonać precyzyjnego zdiagnozowania astygmatyzmu. Ze względu na skomplikowaną
technologię soczewki dla osób z astygmatyzmem występowały niezwykle rzadko. Obecnie praktycznie każdy gabinet okulistyczny lub optometryczny jest wyposażony w specjalne urządzenia, które pozwalają zdiagnozować astygmatyzm w ciągu kilku minut. Oprócz okularów także soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem są obecnie powszechnie
dostępne. Są one tak samo wygodne i zapewniają taki sam komfort jak soczewki sferyczne.

Czy sferyczne okulary lub soczewki kontaktowe są odpowiednie dla osób z astygmatyzmem?

Jeśli osoby z astygmatyzmem noszą sferyczne okulary lub soczewki kontaktowe, to nie uzyskają one widzenia wyraźnego w 100%. Jeśli masz astygmatyzm, sferyczne soczewki kontaktowe poprawią Twoje widzenie jedynie częściowo. Na pewno dostrzeżesz poprawę widzenia, ale nie będzie ono tak dobre, jak mogłoby być. Dzieje się tak dlatego, że soczewki skonstruowane dla osób z astygmatyzmem skupiają promienie świetlne w Twoich oczach inaczej niż soczewki sferyczne – a to jest dokładnie to, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz widzieć wyraźnie i dostrzegać każdy
szczegół wybierz soczewki przeznaczone do korekcji astygmatyzmu. 

Jak można korygować astygmatyzm?

Wiekszość przypadków astygmatyzmu można skorygować za pomocą soczewek kontaktowych ACUVUE® np.:

Soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem mogą również korygować krotko- i dalekowzroczność. 

Czy masz astygmatyzm?

Nasz prosty test na astygmatyzm możesz wykonać samodzielnie w domu.

Test na astygmatyzm.

 

 

 1. Young G et al. Prevalence of Astigatism in Relation to Soft Contact Lens Fitting. Eye & Contact Lens 011; 37 (1) 20-25.

Soczewki wielokrotnego użytku

ACUVUE® ADVANCE® for ASTIGMATISM to soczewki kontaktowe toryczne do korekcji astygmatyzmu zapewniające komfort oraz ostre widzenie w każdych warunkach.
ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM to soczewki kontaktowe toryczne do korekcji astygmatyzmu zapewniające komfort oraz ostre widzenie w każdych warunkach.

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM oferują Ci zwycięską kombinację wyraźnego, stabilnego widzenia, długotrwałego komfortu, a także wygody jednodniowych soczewek kontaktowych.