CO MOŻE POWODOWAĆ PODRAŻNIENIA OCZU

Lekkie zaczerwienienie oczu może wystąpić bez względu na noszenie soczewek kontaktowych. Jest ono zwykle tymczasowe i nie stanowi powodu do zmartwień. Niektóre z przyczyn zaczerwienienia oczu to:

  • Zmęczenie
  • Alergie
  • Noszenie soczewek kontaktowych dłużej, niż jest to zalecane
  • Wrażliwość na materiały, z których wykonano soczewki lub na płyn do soczewek

UWAGA: Jeśli Twoje oczy są zaczerwienione i odczuwasz ból lub masz zaburzenia widzenia, zdejmij soczewki kontaktowe (jeśli masz je na oczach) i natychmiast skontaktuj się ze specjalistą.

JAK UNIKAĆ PODRAŻNIEŃ OCZU I ZACHOWAĆ KOMFORT NOSZENIA SOCZEWEK

Oczy posiadają naturalną warstwę wilgoci, ale czasami prowadzony tryb życia może mieć na nią negatywny wpływ. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci zachować komfort użytkowania soczewek w konkretnych sytuacjach:

MAKIJAŻ

WSKAZÓWKI

1. Soczewki zakładaj przed nałożeniem makijażu.

2. Używaj wodoodpornego tuszu do rzęs i kredki do oczu, aby unikać łuszczenia i rozmazywania.

3. Hypoalergiczne lub niezawierające oleju kosmetyki oraz preparaty do usuwania makijażu są najlepszym rozwiązaniem dla osób noszących soczewki.

4. Unikaj noszenia soczewek kontaktowych podczas farbowania włosów i wykonywania trwałej ondulacji, ponieważ związki chemiczne mogą powodować podrażnienie oczu.

5. Jeśli używasz lakieru do włosów, staraj się nakładać go przed założeniem soczewek kontaktowych. Jeśli masz już na oczach soczewki, to podczas nakładania lakieru koniecznie zamknij oczy.

6. Jeśli masz opuchnięte, zaczerwienione lub zakażone oczy, skontaktuj się ze swoim specjalistą i zrezygnuj z noszenia makijażu i soczewek kontaktowych.

URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE

WSKAZÓWKI

1. Rób sobie regularnie przerwy od patrzenia w ekran. Co 20 minut spoglądaj na przedmioty znajdujące się w różnej odległości od Ciebie.

2. Często mrugaj. Może to brzmieć jak coś oczywistego, ale podczas korzystania z urządzeń elektronicznych mrugamy pięć razy rzadziej niż normalnie.

3. Aby unikać objawów suchości oczu, pij dużo wody, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

4. Jeśli objawy suchości oczu nie ustępują lub jeśli Twoje oczy są nieustannie zmęczone, skontaktuj się ze specjalistą.

PODRÓŻOWANIE

WSKAZÓWKI

1. Zawsze na wszelki wypadek miej przy sobie swoje okulary.

2. Nie pakuj zbędnego bagażu: zabieraj ze sobą małą butelkę płynu do soczewek (jeżeli używasz wielorazowych soczewek kontaktowych) oraz, na wszelki wypadek, krople do oczu.

3. Kiedy lecisz samolotem, staraj się pakować swoje okulary, soczewki kontaktowe, pojemnik na soczewki i płyn do soczewek do bagażu podręcznego. Jeśli Twój bagaż rejestrowany zaginie, nadal będziesz mieć swoje soczewki i wszystko, czego potrzebujesz, aby zdjąć je na koniec dnia.

4. Podczas lotów na długich trasach bardziej komfortowym rozwiązaniem mogą okazać się okulary, ponieważ powietrze w samolocie jest zwykle bardzo suche.

5. Trzymaj się swojej rutyny. Wymieniaj soczewki kontaktowe zgodnie z harmonogramem – bez względu na strefę czasową.

6. Bądź przygotowany: jeśli nosisz soczewki wielokrotnego użytku, zabierz ze sobą jedną lub dwie dodatkowe pary na wypadek zgubienia lub uszkodzenia bieżącej pary. Możesz też porozmawiać ze swoim specjalistą o możliwości stosowania w podróży jednodniowych soczewek kontaktowych.

7. Nie zapomnij zdjąć soczewek kontaktowych, jeśli masz zamiar spać podczas długiej podróży.

8. Pamiętaj, aby unikać kontaktu soczewek z wodą z kranu. Zdejmuj soczewki przed wzięciem prysznica, pływaniem czy uprawianiem sportów wodnych.

ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Pobierz aplikację mobilną Twoje ACUVUE®.