ZAĆMA - OBJAWY, PRZYCZYNY I LECZENIE
Zaćma inaczej zwana też kataraktą to zmętnienie soczewki oka
Objawy
Zaćma może początkowo nie dawać żadnych objawów, ale z czasem powoduje mętne lub zamazane widzenie. Może także intensyfikować odblaski, co sprawia, że obserwacja jasnych obiektów wiąże się z dyskomfortem.
Przyczyny
W większości przypadków zaćma jest związana z wiekiem, dlatego najczęściej występuje u osób starszych. Inne domniemane czynniki ryzyka to m.in. ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV, niezbilansowana dieta, palenie papierosów, cukrzyca oraz występowanie tej choroby w rodzinie.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zaćmę, ale nie masz objawów zaburzenia widzenia lub nie są one nasilone, leczenie nie musi być konieczne. Jednak gdy zaćma zaczyna utrudniać Ci codzienne funkcjonowanie, operacja wymiany zmętniałej soczewki może pomóc przywrócić prawidłowe widzenie.
ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.
†Wszystkie soczewki marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który pomaga zapewnić ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do rogówki i położonych głębiej struktur oka. Soczewki kontaktowe wyposażone w filtr UV NIE MOGĄ zastąpić pełnej ochrony oczu takiej jak okulary przeciwsłoneczne zatrzymujące promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ soczewka nie osłania całej powierzchni oka ani sąsiednich obszarów. Należy nadal stosować okulary przeciwsłoneczne pochłaniające promieniowanie UV, zgodnie z zaleceniami specjalisty.