KOREKCJA WZROKU - OKULARY, SOCZEWKI KONTAKTOWE CZY KOREKCJA LASEROWA?
CZY MÓJ WZROK WYMAGA KOREKCJI?
Specjalista może zalecić korekcję wzroku w następujących przypadkach:
- Problemy z wyraźnym widzeniem na dalsze odległości (krótkowzroczność lub miopia)
- Problemy z wyraźnym widzeniem z bliska (nadwzroczność lub hiperopia)
- Rozmyte widzenie spowodowane nieregularnym kształtem rogówki lub soczewki (astygmatyzm)
- Pogarszające się wraz z wiekiem przestawianie wzroku na obiekty znajdujące się blisko (prezbiopia)
JAKIE METODY KOREKCJI WZROKU SĄ DOSTĘPNE?
Jeśli Twój wzrok wymaga korekcji, wybór odpowiedniej metody pozwoli Ci cieszyć się wyraźnym widzeniem i poprawi jakość Twojego życia. Specjalista może zalecić jedno z poniższych:
Okulary na receptę
Soczewki kontaktowe
Laserową korekcję wzroku
OKULARY NA RECEPTĘ
Okulary działają na tej samej zasadzie co soczewki kontaktowe. Załamują światło i skupiają je na siatkówce w celu poprawy wzroku. Pozwalają skorygować krótkowzroczność (miopię), nadwzroczność (hiperopię), astygmatyzm oraz związane z wiekiem trudności z ostrym widzeniem z bliska (prezbiopię).
Okulary są modne i popularne. Dostępne są oprawki w różnym stylu, wykonane z rozmaitych materiałów i w każdej kategorii cenowej. Specjalista przeprowadzi badanie Twoich oczu i na jego podstawie dobierze odpowiednie parametry szkieł. Może też zalecić konkretne powłoki na szkła.
Rodzaje soczewek do okularów
- Jednoogniskowe soczewki korygujące nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm lub trudności z wyraźnym widzeniem z bliska.
- Soczewki progresywne (zwane też zmiennoogniskowymi lub wieloogniskowymi) korygujące prezbiopię. Te soczewki umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i na dalsze odległości.
Zastanawiasz się nad kupnem okularów?
Jeśli planujesz zamówić okulary, koniecznie odwiedź specjalistę, który przeprowadzi badanie Twojego wzroku i upewni się, że masz aktualną receptę, a następnie zaleci właściwą metodę korekcji wzroku dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia. Specjalista może na przykład zalecić naprzemienne używanie okularów i soczewek kontaktowych w zależności od wykonywanej czynności.
SOCZEWKI KONTAKTOWE
Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe załamują odpowiednio światło i skupiają je na siatkówce, aby poprawić ostrość widzenia. Soczewki kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka i można ich używać do korekcji krótkowzroczności (miopii), nadwzroczności (hiperopii), astygmatyzmu i problemów z ostrym widzeniem z bliska u osób starszych (prezbiopii).
Soczewki kontaktowe pomogą Ci nie tylko wyraźne widzieć, ale też zachować naturalny wygląd. Są łatwiejsze w noszeniu i mniej widoczne niż okulary, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku osób wiodących aktywny styl życia. Zawsze należy jednak mieć awaryjną parę okularów, które przydadzą się w sytuacjach, gdy trzeba będzie zdjąć soczewki, a dodatkowo umożliwią Ci zmianę wyglądu.
JAKI RODZAJ SOCZEWEK WYBRAĆ?
Twój specjalista doradzi Ci najlepsze soczewki kontaktowe dla Twoich potrzeb i stylu życia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje miękkich soczewek kontaktowych.
Jednodniowe soczewki kontaktowe
Dzienne soczewki kontaktowe prawie w ogóle nie wymagają pielęgnacji. Po prostu wyrzuć je pod koniec dnia, a rano załóż nową parę. Nie ma potrzeby ich czyszczenia.
Zakładanie codziennie nowej pary soczewek to najwygodniejszy i najbardziej higieniczny sposób noszenia soczewek kontaktowych. Zapytaj swojego specjalistę o jednodniowe soczewki kontaktowe 1-DAY ACUVUE® MOIST lub ACUVUE® OASYS 1-Day.
Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku
Soczewki, które czyści się i przechowuje przez noc w celu ich ponownego użycia to tzw. soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku. Po zdjęciu soczewek z oczu czyścisz je i umieszczasz na noc w płynie do dezynfekcji soczewek kontaktowych. Następnego dnia rano są gotowe do ponownego założenia. Soczewki takie wymienia się na nową parę zwykle raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc, w zależności od ich marki oraz od zaleceń Twojego specjalisty.
Zapytaj swojego specjalistę o soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku ACUVUE® OASYS.
LASEROWA korekcja wzroku
Laserowa (refrakcyjna) korekcja wzroku polega na zmianie kształtu przezroczystej powierzchni znajdującej się z przodu oka (rogówki), niwelując krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. W przypadku wielu osób taka korekcja trwale koryguje wzrok, więc nie ma już potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.
ROZWAŻASZ LASEROWĄ korekcję wzroku?
Jeśli rozważasz laserową operację oczu, przedyskutuj ewentualne ryzyko i skutki uboczne ze specjalistą, by upewnić się, że taka operacja oczu to najlepsza metoda korekcji wzroku w Twoim przypadku. Jeśli Twój wzrok był korygowany operacją laserową, każdorazowo poinformuj o tym swojego specjalistę przed badaniem wzroku lub leczeniem dotyczącym oczu.
ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.
†Wszystkie soczewki marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który pomaga zapewnić ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do rogówki i położonych głębiej struktur oka. Soczewki kontaktowe wyposażone w filtr UV NIE MOGĄ zastąpić pełnej ochrony oczu takiej jak okulary przeciwsłoneczne zatrzymujące promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ soczewka nie osłania całej powierzchni oka ani sąsiednich obszarów. Należy nadal stosować okulary przeciwsłoneczne pochłaniające promieniowanie UV, zgodnie z zaleceniami specjalisty.