CZYM JEST KRÓTKOWZROCZNOŚĆ? OBJAWY

Krótkowzroczność (miopia) to bardzo powszechna wada wzroku, którą zazwyczaj można skorygować przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli cierpisz na krótkowzroczność, to możesz widzieć wyraźnie obiekty znajdujące się blisko, ale obiekty bardziej oddalone są nieostre i rozmazane.

Co powoduje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność występuje gdy, moc optyczna wynikająca z kształtu naszej rogówki jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. W rezultacie tego, ostry obraz tworzy się nie na siatkówce naszego oka – co z kolei powoduje, iż obraz tworzony na siatkówce jest rozmyty.

Krótkowzroczność (miopia) dotyka ludzi w każdym wieku, ale najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest wyższe u osób, których jeden lub obydwoje rodziców ma krótkowzroczność.

Długie wpatrywanie się w znajdujące się blisko obiekty, np. czytanie, pisanie i korzystanie ze smartfona, tabletu czy komputera również może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności. Spędzanie w dzieciństwie czasu na zabawie na świeżym powietrzu może zmniejszać ryzyko wystąpienia krótkowzroczności – najnowsze badania* wykazały, że częstsza ekspozycja na światło naturalne może przynosić znaczące korzyści.

* Walline J, Kontrola krótkowzroczności – przegląd. ECL 2016; 42 (1):3-8

Jakie są objawy krótkowzroczności?

Krótkowzroczność (miopia) utrudnia ostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali, co może utrudniać prowadzenie pojazdów, uprawianie sportu czy rozpoznawanie oddalonych od nas osób lub przedmiotów. Może to prowadzić do bólu oczu, bólów głowy i zmęczenia.

Diagnozowanie krótkowzroczności

Jeśli podejrzewasz, że masz krótkowzroczność, skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy i umówić się na badanie wzroku. Badanie pozwoli stwierdzić, czy masz krótkowzroczność i jaki jest jej ewentualny stopień. Pozwoli też określić, jakie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne powinieneś nosić.

Soczewki kontaktowe ACUVUE® korygujące krótkowzroczność

Większość krótkowidzów może skorygować swój wzrok, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Soczewki te zostały zaprojektowane tak, by kierować światło bezpośrednio na siatkówkę, co pomaga w wyraźnym widzeniu osób i przedmiotów znajdujących się w oddali bez konieczności noszenia okularów.
Aby zacząć używać soczewek kontaktowych ACUVUE® korygujących krótkowzroczność, porozmawiaj ze swoim specjalistą.

ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Już dziś odbierz bezpłatne* próbne soczewki kontaktowe ACUVUE®.

*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.