CZYM JEST NADWZROCZNOŚĆ - OBJAWY I DIAGNOZOWANIE

Nadwzroczność (hiperopia lub dalekowzroczność) to powszechna wada wzroku, którą zazwyczaj można skorygować przy użyciu soczewek kontaktowych lub okularów. Jeśli jesteś osobą nadwzroczną (dalekowidzem), wyraźnie widzisz dalej umiejscowione obiekty, a obiekty położone bliżej Ciebie mogą być mniej wyraźne. W miarę upływu lat u osób cierpiących na nadwzroczność mogą zacząć pojawiać się problemy z widzeniem na także dalsze odległości. W przypadku wysokiej nadwzroczności mogą występować trudności z ostrym widzeniem obiektów znajdujących się w każdej odległości.

Młoda kobieta spoglądająca na swoje oczy w lustrze

Co powoduje nadwzroczność?

Nadwzroczność zazwyczaj występuje gdymoc optyczna naszej soczewki lub długość naszej gałki ocznej jest zbyt mała. Upraszczając nieco sprawę; przyjmuje się, że wpadające do naszego oka światło ogniskuje się za siatkówką zamiast dokładnie na jej powierzchni. Powoduje to kłopoty z widzeniem.

Niektóre dzieci rodzą się z nadwzrocznością, ale mija ona zazwyczaj w miarę dojrzewania narządu wzroku. Należy jednak badać wzrok dziecka, aby upewnić się, że nadwzroczność faktycznie ustępuje i że nie jest przyczyną żadnych innych problemów.

Dorośli mogą nabyć tę wadę, co na ogół ujawnia się w średnim wieku. Nadwzroczności nie należy mylić z prezbiopią, która powoduje trudności z ostrym widzeniem z bliska i jest związane z utratą elastyczności naszej naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej.

Smartfon w oddali z zamazaną treścią  widoczny z perspektywy oka

Jakie są objawy nadwzroczności?

Nadwzroczność może utrudniać ostre widzenie obiektów znajdujących się blisko Ciebie i może przeszkadzać w codziennym życiu podczas pisania, czytania czy innych zadań wymagających precyzji. Może to prowadzić do bólu oczu, bólów głowy i zmęczenia.

Diagnozowanie nadwzroczności

Jeśli podejrzewasz, że masz nadwzroczność, skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy i umówić się na badanie wzroku. Badanie pozwoli stwierdzić, czy masz nadwzroczność i jaki jest jej ewentualny stopień. Pozwoli też określić, jakie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne są dla Ciebie najlepsze.

SOCZEWKI KONTAKTOWE ACUVUE® NA NADWZROCZNOŚĆ

Większość osób nadwzrocznych (dalekowidzów) może skorygować swój wzrok, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Soczewki te są ukształtowane tak, by ogniskować światło bezpośrednio na siatkówce, i pomóc przywrócić wyraźne widzenie z daleka i z bliska bez konieczności noszenia okularów.
Aby zacząć używać soczewek kontaktowych ACUVUE® na nadwzroczność, porozmawiaj ze swoim specjalistą.

ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Już dziś odbierz bezpłatne* próbne soczewki kontaktowe ACUVUE®.

*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.