ASTYGMATYZM - CO TO JEST? OBJAWY I PRZYCZYNY
Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, która może powodować nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Astygmatyzm może objawić się w każdym wieku i często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność.
Co powoduje astygmatyzm?
Astygmatyzm występuje wtedy, kiedy powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka tuż za nią nie ma regularnego, „kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w czego efekcie widziany obraz jest rozmyty.
Jakie są objawy astygmatyzmu?
Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem, gdy próbujesz skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. na znakach drogowych. Może także wpływać na zajęcia wymagające dobrego widzenia z bliska, takie jak np. czytanie czy szycie. Niekorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy, zmęczenie, mrużenie oczu oraz nieostre widzenie.
JAK MOGĘ SPRAWDZIĆ, CZY MAM ASTYGMATYZM?
Jeśli podejrzewasz, że masz astygmatyzm, skorzystaj z narzędzia „znajdź specjalistę”, aby znaleźć specjalistę chorób oczu w Twojej okolicy i umówić się na badanie wzroku.
Test na astygmatyzm
Oczekując na wizytę u specjalisty, możesz wykonać w domu następujący test:
- Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, załóż je.
- Usiądź w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera.
- Popatrz na obrazek, zakrywając dłonią jedno oko. Jak wyglądają linie na obrazku? Czy wszystkie są tak samo widoczne i ostre?
- Zacznij od początku, tym razem zakrywając drugie oko.
Co oznacza Twój wynik?
Prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu, jeśli linie są ostro skoncentrowane i jednakowo ciemne. Możesz mieć astygmatyzm, jeśli niektóre linie wydają Ci się ostre i ciemne, a inne zamazane i jaśniejsze. Pamiętaj, że każda diagnoza wymaga potwierdzenia ze strony specjalisty.
KORYGOWANIE ASTYGMATYZMU
Odwiedź swojego specjalistę w celu przeprowadzenia badania wzroku.
Rozmyte widzenie nie zawsze musi być wynikiem astygmatyzmu, dlatego każdorazowo należy skonsultować się ze specjalistą. Specjalista przeprowadzi serię testów, aby dokładnie zdiagnozować Twoją wadę wzroku.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu. Astygmatyzm regularny występuje wtedy, gdy w jednym przekroju ma inną krzywiznę niż w drugim. Jest to najbardziej powszechna forma astygmatyzmu i można ją łatwo skorygować za pomocą okularów lub torycznych soczewek kontaktowych. Astygmatyzm nieregularny występuje dużo rzadziej i charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki. Może być on wynikiem urazu oka i związanego z nim uszkodzenia rogówki lub efektem schorzenia nazywanego stożkiem rogówki, czyli postępującej choroby polegającej na zmniejszaniu się grubości zwykle środkowej części rogówki, co prowadzi do jej zniekształcenia. Możliwe jest skorygowanie go przy pomocy specjalistycznych soczewek kontaktowych.
Korygowanie astygmatyzmu
Jeśli masz astygmatyzm regularny, to nie ma się czym przejmować. Łatwo skorygujesz go przy pomocy okularów lub miękkich torycznych soczewek kontaktowych. Toryczne soczewki korygują indywidualne różnice w kształcie oka, umożliwiając poprawne skupianie się światła na siatkówce.
SOCZEWKI KONTAKTOWE NA ASTYGMATYZM
Aby zapewnić wyraźne widzenie przy astygmatyzmie, Twoje soczewki kontaktowe muszą pozostawać stabilne i nie obracać się ani nie przemieszczać, nawet jeśli prowadzisz aktywny tryb życia. W soczewkach kontaktowych ACUVUE® korygujących astygmatyzm zastosowano unikalną technologię ASD, która może pomóc zapewnić Ci doskonały i niezakłócony wzrok przez cały dzień.
ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.
†Wszystkie soczewki marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który pomaga zapewnić ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do rogówki i położonych głębiej struktur oka. Soczewki kontaktowe wyposażone w filtr UV NIE MOGĄ zastąpić pełnej ochrony oczu takiej jak okulary przeciwsłoneczne zatrzymujące promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ soczewka nie osłania całej powierzchni oka ani sąsiednich obszarów. Należy nadal stosować okulary przeciwsłoneczne pochłaniające promieniowanie UV, zgodnie z zaleceniami specjalisty.