ASTYGMATYZM - CO TO JEST? OBJAWY I PRZYCZYNY

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, która może powodować nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Astygmatyzm może objawić się w każdym wieku i często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność. W Wielkiej Brytanii prawie połowa osób noszących okulary korekcyjne ma astygmatyzm.

Co powoduje astygmatyzm?

Astygmatyzm występuje wtedy, kiedy powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka tuż za nią nie ma regularnego, „kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w czego efekcie widziany obraz jest rozmyty.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem, gdy próbujesz skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. na znakach drogowych. Może także wpływać na zajęcia wymagające dobrego widzenia z bliska, takie jak np. czytanie czy szycie. Niekorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy, zmęczenie, mrużenie oczu oraz nieostre widzenie.

JAK MOGĘ SPRAWDZIĆ, CZY MAM ASTYGMATYZM?

Jeśli podejrzewasz, że masz astygmatyzm, skorzystaj z narzędzia „znajdź specjalistę”, aby znaleźć specjalistę chorób oczu w Twojej okolicy i umówić się na badanie wzroku.

Test na astygmatyzm

Oczekując na wizytę u specjalisty, możesz wykonać w domu następujący test:

  1. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, załóż je.
  2. Usiądź w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera.
  3. Popatrz na obrazek, zakrywając dłonią jedno oko. Jak wyglądają linie na obrazku? Czy wszystkie są tak samo widoczne i ostre?
  4. Zacznij od początku, tym razem zakrywając drugie oko.

Co oznacza Twój wynik?
Prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu, jeśli linie są ostro skoncentrowane i jednakowo ciemne. Możesz mieć astygmatyzm, jeśli niektóre linie wydają Ci się ostre i ciemne, a inne zamazane i jaśniejsze. Pamiętaj, że każda diagnoza wymaga potwierdzenia ze strony specjalisty.

KORYGOWANIE ASTYGMATYZMU

SOCZEWKI KONTAKTOWE NA ASTYGMATYZM

Aby zapewnić wyraźne widzenie przy astygmatyzmie, Twoje soczewki kontaktowe muszą pozostawać stabilne i nie obracać się ani nie przemieszczać, nawet jeśli prowadzisz aktywny tryb życia. W soczewkach kontaktowych ACUVUE® korygujących astygmatyzm zastosowano unikalną technologię ASD, która może pomóc zapewnić Ci doskonały i niezakłócony wzrok przez cały dzień.

ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Już dziś odbierz bezpłatne* próbne soczewki kontaktowe ACUVUE®.

*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj . Soczewki kontaktowe ACUVUE® mogą być używane do korekcji wzroku. Stosuj kojące krople do oczu blink® Intensive i blink® Intensive PLUS w celu tymczasowego złagodzenia pieczenia, podrażnienia i dyskomfortu w wyniku wysuszenia oka lub wystawienia na działanie wiatru lub słońca, a także jako środek chroniący przed dalszym podrażnieniem. Używaj kropli blink Contacts® do smarowania i ponownego nawilżania miękkich i gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, aby złagodzić suchość i podrażnienia, które mogą być związane z noszeniem soczewek, oraz aby amortyzować soczewki, umieszczając kroplę na oko przed włożeniem soczewek. Używaj ACUVUE® RevitaLens do pielęgnacji miękkich (hydrofilowych) soczewek kontaktowych, w tym soczewek silikonowohydrożelowych (do dezynfekcji, czyszczenia, płukania i przechowywania soczewek). Aby uzyskać więcej informacji na temat wyrobów medycznych, w tym ich prawidłowego noszenia, pielęgnacji i bezpieczeństwa, porozmawiaj ze swoim okulistą lub optometrystą i przeczytaj instrukcję użytkowania oraz zapoznaj się z informacjami na www.acuvue.pl/informacja. Znaki towarowe prezentowanych produktów należą do:Johnson & Johnson.

ODKRYJ ACUVUE OASYS® 1-DAY for ASTIGMATISM