BUDOWA OKA LUDZKIEGO ORAZ JEGO FUNKCJE

Oczy są zwierciadłem duszy. To również wyjątkowo złożone i niezwykle delikatne narządy. Ale w jaki sposób Twoje oczy widzą?
Twoje oczy odbierają światło i zmieniając je na impulsy elektryczne przekazują szczegółowe informacje do mózgu, który interpretuje je jako obrazy. Każda część oka pełni inną wyspecjalizowaną funkcję w przekazywaniu tych obrazów.

Ludzkie oko, to wypełniona przezroczystym żelem struktura z wieloma skomplikowanymi elementami w jej wnętrzu. Składa się ona z trzech oddzielnych warstw, a każda z nich pełni odrębne funkcje:

Warstwa zewnętrzna: twardówka

Twardówka to mocna i wytrzymała nieprzeźroczysta warstwa ochronna oka. Z przodu posiada przezroczyste „okno” zwane rogówką, przez które światło przenika do wnętrza oka. Otaczająca rogówkę cienka, przezroczysta błona śluzowa zwana spojówką pomaga chronić całą przednią część oka i wewnętrzne powierzchnie powiek.

Warstwa środkowa: naczyniówka

Za twardówką znajduje się środkowa warstwa oka, czyli naczyniówka. Jest ciemna, aby zapobiec odbijaniu się światła w oku i zawiera głównie naczynia krwionośne, które odżywiają oczy. W przedniej części naczyniówki znajduje się tęczówka, która nadaje oczom ich kolor. Źrenica to postrzegany jako czarny, okrągły otwór w środkowej części tęczówki. Mięśnie tęczówki regulują wielkość źrenicy, aby wpuścić więcej lub mniej światła.

Warstwa wewnętrzna: siatkówka

Zadaniem siatkówki jest zebranie pierwotnych bodźców wzrokowych, które za pomocą nerwu wzrokowego przesyłane są w postaci impulsów elektrycznych do mózgu. Twój mózg następnie zamienia te impulsy w obrazy. Na siatkówce znajdują się dwa rodzaje światłoczułych komórek fotoreceptorowych. Są to tak zwane czopki i pręciki. Pręciki pomagają dostrzec obiekty w słabym świetle. Czopki z kolei pozwalają zobaczyć szczegóły oraz kolory.

Soczewka

Soczewka oka jest przeźroczysta i elastyczna. Skupia światło na siatkówce. Abyś mógł dobrze widzieć, światło koncentruje się w centrum siatkówki w miejscu zwanym plamką żółtą. Mięśnie wokół soczewki regulują jej kształt, dzięki czemu możesz zobaczyć przedmioty wyraźnie z różnych odległości.

Pozostałe elementy oka

Komorę między soczewką a rogówką wypełnia ciecz wodnista. Galaretowata substancja nazywana ciałem szklistym wypełnia natomiast przestrzeń za soczewką. zyli: Ciecz wodnista i ciałoszkiliste, m. in. pomagają nadać oczom ich kształt.

w jaki sposób WIDZIMY

  1. Promienie świetlne wpadają do oka przez rogówkę, która je załamuje.
  2. Źrenica zmienia swoją wielkość w zależności od natężenia światła. Rozszerza się w ciemnościach i zwęża w jasnym, intensywnym świetle.
  3. Światło przechodzi przez źrenicę, docierając do soczewki oka. Soczewka oka zmienia swój kształt, aby zogniskować odpowiednio światło na siatkówce, w zależności od tego, czy obserwujesz dany przedmiot z bliska, czy z daleka.
  4. Czopki i pręciki w siatkówce zamieniają bodźce świetlne w sygnał elektryczny i wysyłają impulsy do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Mózg interpretuje te impulsy jako obraz.

Biorąc pod uwagę złożoność budowy oka, nie powinien dziwić fakt, że czasami jego poszczególne elementy nie działają prawidłowo, co może prowadzić do zaburzeń widzenia. Problemy ze wzrokiem takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm są bardzo powszechne. Jeśli masz problemy z widzeniem, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, aby umówić się na badanie wzroku. Możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy.

ZACZNIJ UŻYWAĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Już dziś odbierz bezpłatne* próbne soczewki kontaktowe ACUVUE®.

*Bezpłatne soczewki kontaktowe ACUVUE® (10 szt. soczewek jednodniowych lub 2 szt. dwutygodniowych) można otrzymać wyłącznie po płatnym badaniu wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych. Cenę badania każdy salon ustala indywidualnie. Lista salonów wymieniona jest Tutaj. Organizatorem promocji i właścicielem grafiki jest Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. ul. lłżecka 24, 02-135 Warszawa. Regulamin dostępny jest Tutaj.